Dziś w Grecji 7 marca, Święto Narodowe, Religijne i Dzień Wiosny

To pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli „Kathari Deftera”, (inaczej po angielsku Clean Monday) Czysty Poniedziałek, jak nazywa się go w Grecji, jest jedną z najważniejszych dat w kalendarzu greckiego prawosławia i jedną z najważniejszych tradycji greckich.

Jest to początek 40-dniowego okresu postu, znanego jako „Sarakosti” dla Wschodniego Kościoła Prawosławnego, który poprzedza prawosławną Wielkanoc.

 Czysty Poniedziałek to także koniec obchodów karnawałowych, podczas których przez trzy tygodnie sezonu karnawałowego odbywało się nadmierne imprezowanie i objadanie mięsem.

Dla Greków, unikalne tradycje greckie jak Wielki Post wiąże się również z okresem oczyszczenia umysłu i ciała. Tak więc żywność spożywana od poniedziałku Wielkiego Postu oraz w okresie „Sarakosti” obejmuje głównie dania wegetariańskie, a także owoce morza.  Powszechnym zwyczajem jest również spożywanie płaskiego chleba zwanego „Lagana”, który jest wypiekany tylko w tym dniu.  Tradycja „lagany” sięga Starego Testamentu.  Towarzyszy mu pikantny dip z rybiej ikry, cytryny i oliwy z oliwek, znany jako „taramosalata”. Stół w tym dniu ma być nakryty od południa do późnego wieczora.  Inne dania to rośliny strączkowe, sałatki i „dolmadakia”, popijane schłodzonym greckim ouzo lub „tsipouro”. Na deser może być grecka chałwa, zrobiona z połączenia sezamu, tahini i miodu oraz czekolady i orzechów z kawą.

Kathari Deftera obchodzone jest tak samo w Grecji, jak i na greckiej stronie Cypru, zwyczajem są pikniki na świeżym powietrzu przy dźwiękach tradycyjnej muzyki ludowej i tańce w pięknej greckiej przyrodzie.

Tego ranka wszyscy puszczają w niebo latawce. Widok błękitnego greckiego nieba, wypełnionego licznymi latawcami, to wyjątkowa symfonia kolorów i ruchu.

 Obchody „Czystego Poniedziałku” ze swoimi tradycjami kulinarnymi i świętami stanowią doskonały argument dla Greków, aby odpuścić kolejny dzień w pracy a zająć się tym co naprawdę ważne, czyli spędzić czas z rodziną i bliskimi, przy jednoczesnym zachowaniu tradycji kulturowych i religijnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie.

Zafunduj sobie i swoim bliskim zasłużoną ucieczkę nad morze, podnieś swój latawiec wysoko i śnij!  
Happy CleanMonday:)