Grecja, w której na pewno się zakochasz

Po stronie zachodniego wybrzeża Grecji kontynentalnej leży przepiękna i wyjątkowa wyspa Lefkada, jeszcze nie aż tak popularna jak inne słynne greckie wyspy, choć całkowicie dorównuje im swoją magią, i mogę zaryzykować stwierdzenie, że kolorem wody nawet przewyższa. Najprawdopodobniej to ona była Itaką dla Odyseusza i to z jej białych klifów skoczyła w rozpaczy słynna poetka Safona. Jakie skrywa sekrety, które czynią ją jedyną w swoim rodzaju? 

Zacznijmy od zwrócenia uwagi na jej unikalne położenie. Jeśli chcemy nacieszyć oczy krajobrazem Grecji, możemy wylądować w Atenach lub Thessalonikach, leżących na jej przeciwnych krańcach, i przejechać na Lefkadę pokonując ostatni odcinek trasy mostem obrotowym. Właśnie dlatego, że jest połączona wąskim pasmem terenu z resztą kontynentu, technicznie patrząc, nie jest do końca wyspą, ale jej klimat zdecydowanie jest wyspiarski - typowo śródziemnomorski, gdzie lato jest gorące, a zima chłodna, szczególnie w górach. Sezon trwa od maja do września i w tym okresie najlepiej jest ją odwiedzić. Można też połączyć dwie greckie wyspy w jednej podróży i dostać się do niej z Korfu - przepłynąć do miejscowości Igoumenitsa a potem skierować się w dół linią brzegową Morza Jońskiego, mijając po drodze malowniczą Pargę uznawaną za najpiękniejsze miasteczko Grecji kontynentalnej. Jeżeli zależy nam na czasie, szybką opcją jest wybór lotniska Aktion International Preveza Airport, położonego około 20 kilometrów od głównego miasta Lefkady. 

Jest to miasteczko portowe o tej samej nazwie, które skrywa w sobie wiele restauracji inspirowanych różnymi kulturami, specjalizując się jednak w kuchni śródziemnomorskiej. Nie jest to szczególnie duże miasto, ale jego nocne życie z powodzeniem dorównuje znacznie większym i bardziej rozbudowanym. Zatrzymanie się tam to opcja dla tych, którzy lubią na wakacjach wyskoczyć wieczorem na drinka lub potańczyć po odpoczynku na którejś z malowniczych plaż Lefkady - których wybór jest równie szeroki jak wachlarz tętniących życiem lokali w miasteczku.

Jeśli trzymamy się idei bardziej dynamicznego wypoczynku, zacznijmy od plaży Kathisma Beach, która oprócz komfortowych leżaków i parasoli do wypożyczenia oferuje beach bar z fantastycznym jedzeniem i drinkami. Gdy już nacieszymy się słońcem, przy barze można znaleźć trochę cienia lub dla odmiany popływać w basenie z widokiem na plażę. Jest też opcja, żeby rozszerzyć swoje horyzonty i zobaczyć zarówno morze jak i krajobraz lądowy Grecji z lotu ptaka - w bliskiej okolicy plaży ogłasza się kilka firm oferujących profesjonalne loty paralotnią z instruktorem. Przed lotem trzeba podjechać wysoko w góry, co już daje nam dodatkowe widoki, a wrażenie, gdy odrywamy się od ziemi jest niesamowite - pod nami błękit wody, przed nami błękit nieba i nieograniczona przestrzeń dookoła. Tak smakuje wolność.

Kolejną cudowną plażą, najbardziej znaną na Lefkadzie, jest Porto Katsiki, zwana również “greckimi Malediwami”. Jej nazwa oznacza po grecku “kozi port”, ponieważ mówi się, że przed jej odkryciem dla widoku publicznego była tak trudno dostępna, że tylko kozy potrafiły zejść w dół po skałkach, by znaleźć się na brzegu. Na szczęście teraz są tam już schodki. Plaża wciąż jest dość dzika, mimo że popularna wśród turystów - a nawet uznawana za jedną z najpiękniejszych plaż w Europie. Jest raczej dość wąska, otoczona słynnymi białymi klifami, które niesamowicie odbijają echem szum morza dając poczucie, jakby otaczało nas ono z każdej strony. Składa się z drobnych, okrągłych białych kamyczków, więc bardzo wygodnie się na niej wypoczywa. Nie można na niej dostać leżaków ani parasoli, ale kąt padania słońca pozwala się ukryć w cieniu klifów, jeśli poczujemy potrzebę odpoczynku od słońca. Porto Katsiki jest plażą, której się nie zapomina i punktem programu na Lefkadzie, którego nie można pominąć.

Na koniec wisienka na torcie - wielokrotnie nagradzana jako najpiękniejsza plaża na świecie Egremni Beach, okryta trudną historią sprzed kilku lat. W listopadzie 2015 w Lefkadę uderzyło trzęsienie ziemi o sile 6.1 w skali Richtera, które spowodowało zapadnięcie terenu i obsunięcie w dół białych klifów osłaniających plażę od strony lądu. Zabrało to całkowicie plażę, ponieważ morze przesunęło się zbyt blisko lądu dotykając skałek i nie pozostawiając miejsca na linię brzegową. Na szczęście jak w wielu przypadkach czas bywa pomocny i z upływem lat woda cofnęła się na tyle, że w 2021 roku wybudowano most liczący 400 schodów, by umożliwić dostęp do plaży, która zachwyca błękitem wody każdego bez wyjątku. Można się do niej dostać na piechotę lub dopłynąć od strony morza.

Lefkada ogólnie słynie z magicznej palety odcieni niebieskiego. Czemu to zawdzięcza? Bardzo dużą i ważną rolę odgrywają tu białe skały wapienne, od których wzięła też swoją nazwę - słowo “lefkó” oznacza po grecku “biały”. Mocno nasycone, słone morze ma więc na wyspie idealne tło, by pokazać wszystkie swoje najpiękniejsze kolory. Widok jest naprawdę niesamowity, zarówno dla obserwatora jak i dla pływającego w pięknej czystej wodzie. Badacze twierdzą, że to z tych białych skałek u brzegu przylądka Lefkada skoczyła targana niespełnioną miłością Safona, oddając swoje życie na zawsze greckiemu morzu, a w jej ślady wiele lat później poszła królowa Artemizja, kierowana do tego czynu przez wyrocznię z tego samego powodu. Te dwie historie łączą wyspę z boginią miłości i piękna Afrodytą. A z tych mniej tragicznych, według badań archeologa Wilhelma Dorpfelda, Lefkada stanowiła prawdziwą homerowską Itakę, ponieważ dowiódł on, że pałac Odyseusza znajdował się w miasteczku Nidri, a w tekście eposu doszukał się wzmianek, że do wyspy można było przejść z lądu pieszo. 

Wygląda więc na to, że na Lefkadę wraca się jak do domu - i że jest lepsza od tułaczki po świecie. Skoro nawet Odyseusz tak uważa, to oznacza, że koniecznie trzeba ją odwiedzić.

-----------

In the west coast of mainland Greece, there lies a beautiful and unique island called Lefkada, not as popular yet as the other Greek islands famous for their charm, but equally magical. I can even risk saying that it surpasses them with the clear color of the sea. It was probably the real Ithaca for Odysseus and the place of Sappho’s suicide evoked by the impossible love. What are the secrets this island holds that make it one of a kind?

Let’s start from its exceptional situation. If we want to enjoy the wide landscape of Greece, we can choose to land in Athens or Thessaloniki, each located in the opposite parts of the country, and take a road trip to Lefkada, driving the last part of the way through a floating bridge or a narrow causeway. Because of this connection to the mainland, technically speaking it’s not entirely an island, though its climate is absolutely insular. It’s Mediterranean - with hot summers and relatively cold winters, especially in the mountains. The holiday season starts in May and ends in September and this time frame is the best to plan our visit within. There’s also an option to see two islands during one stay and sail from Corfu to a mainland town Igoumenitsa, then drive down the Ionian sea coastline, passing through Parga - stated as the most beautiful town in Greece. If we want to be there as soon as possible, choosing Aktion International Preveza Airport, situated roughly 20 kilometers from Lefkada’s main town, is also an option.

The main town is a port town, called just the same as the island, and full of restaurants of various kinds and different cuisines, though the Mediterranean is dominant. It’s not much of a big town, but its night life can be likened to this of the bigger and more developed ones. Staying there is a good solution for people who like going out in the evenings during their holidays, either for a drink or to dance a little after spending a long and lazy day relaxing at one of Lefkada’s many picturesque beaches - choice of which being as wide as the choice of bars and nightclubs in the town.

If we stick to an idea of more dynamic holidays, let’s start with Kathisma Beach, which offers a lively beach bar with delicious food and fantastic cocktails alongside the sunbeds and umbrellas to rent. And if we got tired of the sun, we could seek some shade in the bar area or swim in the pool next by, keeping the view on the sea. For those who love broadening their horizons even more than that, there’s a chance to get not only the view on the beach, but on the whole sea and the landscape from a bird's perspective - in the close proximity we can find a lot of paragliding companies who offer a safe and professional flight with an instructor. Before taking off, we have to climb uphill to the mountains in a car, which provides us with more breathtaking views. The impression of flying is incredible - below us, there’s the blue of the sea, above us the blue of the sky and all around us the unlimited space. This is what real freedom tastes like.

Another wonderful place is the Porto Katsiki Beach, also known as “the Greek Maldives”. The name translates as “the goat port”, because it is said that before the discovery of the beach for the public view, goats were the only ones who could go down the rocks to the shore and access it. Fortunately, now it’s a lot easier because of the stairs. The beach is still wild, though really popular and quite a touristy place in the holiday season. It is stated as one the most beautiful beaches in Europe. Rather narrow in shape, it is surrounded by the famous white cliffs which reverberate the hum of the hitting waves, giving the impression that the sea surrounds us all around. It consists of small, round, bright white stones, making it comfortable to lay down for sunbathing. Nobody offers sun beds or umbrellas for rent, but the angle of the sun allows us to hide from the heat in the shade of the rocks if we feel the need to. Porto Katsiki is a totally unforgettable beach and a must see on the Lefkada checklist that cannot be skipped.

The real cherry on top at the end is the Egremni Beach - awarded as the most beautiful beach in the world countless of times. It is shrouded by a difficult history from before a couple of years. In November 2015 Lefkada was struck by an earthquake, 6.1 units in the Richter scale, which caused the collapse of the land and brought the white cliffs down to cover the beach completely. The shoreline was totally lost, as the sea level reached the rocks directly, damaging the beach and making it disappear. Luckily, as it is commonly said, time is the best healer and as the years went by, the sea backed off a little, showing off the beautiful white shore and allowing the building of a bridge of 400 stairs in 2021 to open the beach again for public access. Since then it’s reachable by foot as well from the sea side - by a yacht or a boat.

Lefkada is generally famous for the magical palette of various blue shades. What does it owe it to? The main and most important role is played by the limestone rocks, which also gave the island its name - the word “lefkó” means “white” in Greek. Because of that, the sea, highly saturated in salt, has the perfect background to show off all of its mesmerizing colors. The view is truly breathtaking, equally for an observer and for a swimmer in the crystal clear water. The researches show that those limestone white rocks where the last place Sappho stepped on before her suicide on the Cape Lefkada, drowned by the failed love. Years later,  the queen Artemisia of Caria, followed in her footsteps for the very same reason, directed this way by an oracle and therefore giving her life to the Greek sea. Those tragic love stories link the island to the goddess of beauty and love, Aphrodite. 

And there’s also a more optimistic one. Studies led by a German archeologist Wilhelm Dorpfeld show that Lefkada was probably the real Homeric Ithaca, because he proved that the palace of Odysseus was situated in the town of Nidri. His thesis was supported by the fragments of the poem stating that Ithaca was reachable on foot from the mainland.

It seems then that Lefkada is a good place for a homecoming and that it’s better than the Odyssey through the wide world. So if even Homer has such an opinion on the island, it is definitely worth visiting.